Czyszczenie łańcucha rowerowego

Istnieje kilka sposobów, aby oczyścić nasze łańcuchy. Niestety tylko te, które wymagają zdjęcia łańcucha z roweru, są bardzo zadowalające.

Tradycyjnym sposobem czyszczenia łańcucha rowerowego jest wyjęcie go z roweru, a następnie zanurzenie w rozpuszczalniku odtłuszczającym.

Podstawowe rozpuszczalniki obecne na rynku to rozcieńczalnik do farb, alkohol izopropylowy rozpuszczalniki na bazie cytrusów, które są mniej toksyczne śmierdzące i szkodliwe dla środowiska. Rozpuszczalniki o profesjonalnej jakości są zaprojektowane do późniejszego płukania łańcucha wodą, aby usunąć pozostały brud. Udoskonalone konstrukcje zębatek, takie jak „Hyperglide” Shimano, umożliwiają zmianę biegów z pełną mocą, co niestety bardzo mocno eksploatuje łańcuch. (starsze systemy przerzutek z płaskimi kołami łańcuchowymi wymagały od rowerzysty zwolnienia pedałów podczas zmiany biegów). Aby wytrzymać te duże obciążenia, sworznie łączące nowoczesnych łańcuchów są mocniej dopasowane do płyt łańcucha. Nowe sworznie łączące są trudne do usunięcia i ponownego zainstalowania bez uszkodzenia ani sworznia łączącego, ani płyty bocznej. Cieńsze płyty boczne łańcuchów 9 rzędowych i szybszych pogarszają ten problem. Użycie łącznika głównego lub użycie kasety o 8 rzędach lub mniejszej prędkości z łańcuchem wykonanym dla tej samej liczby kół łańcuchowych pozwala uniknąć problemu.

 

 

 

czyszczenie łańcucha rowerowego

Innym sposobem czyszczenia łańcuchów jest coraz częściej stosowana maszyna do czyszczenia na rowerze. Są to pudełka, które zaczepiają się o dolną część łańcucha. Zawierają szczotki i wałki, które wyginają łańcuch i przepuszczają go przez kąpiel rozpuszczalnika i jest to dosyć skuteczny sposób jeżeli zastosowano właściwe rozpuszczalniki i odpowiednio długi czas.

Na rynku obecne są również bardzo skuteczne rozpuszczalniki w sprayu, które skutecznie czyszczą chemicznie wszystkie elementy łańcucha a brud unoszony jest razem z parującym rozpuszczalnikiem w powietrze. Na powierzchni metalu pozostaje tylko powłoka antykorozyjna. Z reguły takie ekskluzywne rozpuszczalniki do łańcucha zawierają w nazwie słowo Premium.

Ostatnio opracowana metoda ultradźwiękowa, niestety droga, ale skuteczna wymaga ultradźwiękowego środka czyszczącego, takiego jak często stosowany w biżuterii i długopisach kaligraficznych. Co ważne, myjki ultradźwiękowe bardzo dobrze czyszczą ukryte części wewnętrzne, takie jak sworznie, ogniwa wewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie rolek, na których występuje większość tarcia. Działanie czyszczące, zwane kawitacją, jest całkowicie bezpieczne dla łańcuchów.

Nasza praca polega na włożeniu do pojemnika myjki ultradźwiękowej łańcucha i środka myjącego. Wibracje ultradźwiękowe strząsną osad i brud.

Należy pamiętać, że wybierając model odpowiedni dla naszego łańcucha, ważne jest, aby wiedzieć, zmywarka nie była za duża. Ciepło jest również bardzo ważne podczas ultradźwiękowego czyszczenia, ponieważ wiele zabrudzeń jest na bazie ropy naftowej i do prawidłowego czyszczenia wymaga gorącej wody.

Jedną z największych zalet czyszczenia ultradźwiękowego jest to, że do odtłuszczania części nie trzeba już używać ostrych, potencjalnie niebezpiecznych rozpuszczalników a wystarczą środki które są biodegradowalne, zatrzymują cząstki stałe i olejowe w zawiesinie i są bezpieczne dla materiałów użytych w produkcji łańcucha rowerowego.

 

Produkty o podobnym składzie lub zastosowaniu: Bike Cleaner PREMIUM, Bike Cleaner eLube, ProGold Extreme (smarowanie i czyszczenie w jednym), Tickopur TR, Simple Green, TICKOPUR R 33, CYCLON CHAIN ​​MAX CHAIN ​​CLEANER,

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.