Gdzie kupić smar zimowy do łańcucha rowerowego?

Takie pytanie otrzymaliśmy od grupy kolarskiej która wybiera się na północny rejon Norwegii.

 

Odpowiedź:
Okres zimowy dla wielu rowerzystów to czas spoczynku, ale co mają zrobić Ci którzy pragną jeździć zimą. Silne mrozy, śnieg, breja śnieżna , chemia stosowana do utrzymania drogi to czynniki które nie sprzyjają jeździe rowerem w zimie. Ponieważ uszkodzenia jakich doznaje łańcuch rowerowy podczas jazd zimowych są trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka, a ich skutkiem będzie obniżenie prędkości i niezawodności stosowanie właściwego smaru łańcuchowego będzie się zawsze opłacało.

olej na zimę

Aktualnie tylko kilku producentów światowych zdecydowało się na produkcję smaru do łańcucha z charakterystyką dobraną do zimowych warunków pracy czyli małą amplitudą lepkości w zakresie temperatur od +10 do – 30 °C , dużą penetracją a najlepiej aby posiadał właściwości tiksotropowe, bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią i korozja a także odporność na detergenty i sól.
Wszystkie te właściwości będą zapewnione jeżeli skład smaru zimowego będzie zawierał inhibitory i dodatki odporne na te zjawiska.

Problem tkwi w tym ,ze są one stosunkowo drogie co sprawia, że smar odporny nie będzie tani. Następne pytanie to kolor smaru, czy ma znaczenie z punktu widzenia funkcjonalności. Jeżeli chodzi o kolor to jest on wynikiem koloru oleju bazowego i dodatków w nim zawartych .
Ponieważ wiemy ,że smar zimowy do łańcucha rowerowego nie będzie tani i okres jego eksploatacji jest czasowy tylko niewielu producentów i sklepów posiada w swojej ofercie tak wysublimowany produkt.

smar zimowy

W Polsce produkcji takiego smaru podjęła się firma eLUBE i smar nosi nazwę Winter Lube eLUBE. Smar można kupić na stronie producenta lub w hurtowniach DELTA Sport i Tora Zajdel II

Odpowiadając na pytanie czy jadąc na północ Europy zastosować specjalny smar zimowy uważamy, ze mając na uwadze ochronę roweru przed nadmierna eksploatacją i pragnienie przekazania całej mocy kolarza napęd należy posmarować łańcuch rowerowy smarem który zapewnia efektywne smarowanie w czasie silnego mrozu, śniegu lub marznącego deszczu i tzw. brei śnieżnej.

Tagi: cykelkedjesmörjmedelförvintern, WinterfettfürdieFahrradkette, smar odporny na mokry śnieg,

Gdzie kupić smar zimowy do łańcucha rowerowego?

eLUBE zmienia się w EVIL Lubricants!

W związku utrudnieniami i sporami prawnymi jakie prowadzimy od 2016 roku z IGOL FRANCE na temat zarejestrowanego przez nas znaku towarowego eLUBE, ABS Serwis sp. z o.o. podjął decyzję o rebrandingu naszych produktów smarnych oferowanych pod nazwą elube.

Od 1 października 2023 roku wszystkie produkowane przez nas środki smarne zmieniają nazwę na EVIL Lubricants.

Produkty ze starą nazwą tj.eLUBE będą w obrocie do wyczerpania zapasów nie później niż końca okresów ważności produktów .

Mając na uwadze udzielenie klientom pełnej wiedzy na temat rebrandingu produktów elube uruchamiamy nową stronę internetową evillubricants.pl

 

Jednocześnie informujemy, że strona elube.pl będzie nadal istniała lecz nie będzie rozwijana pod kątem prezentacji nowych produktów firmy ABS Serwis sp. z o.o.