Gdzie kupić smar zimowy do łańcucha rowerowego?

Takie pytanie otrzymaliśmy od grupy kolarskiej która wybiera się na północny rejon Norwegii.

 

Odpowiedź:
Okres zimowy dla wielu rowerzystów to czas spoczynku, ale co mają zrobić Ci którzy pragną jeździć zimą. Silne mrozy, śnieg, breja śnieżna , chemia stosowana do utrzymania drogi to czynniki które nie sprzyjają jeździe rowerem w zimie. Ponieważ uszkodzenia jakich doznaje łańcuch rowerowy podczas jazd zimowych są trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka, a ich skutkiem będzie obniżenie prędkości i niezawodności stosowanie właściwego smaru łańcuchowego będzie się zawsze opłacało.

olej na zimę

Aktualnie tylko kilku producentów światowych zdecydowało się na produkcję smaru do łańcucha z charakterystyką dobraną do zimowych warunków pracy czyli małą amplitudą lepkości w zakresie temperatur od +10 do – 30 °C , dużą penetracją a najlepiej aby posiadał właściwości tiksotropowe, bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią i korozja a także odporność na detergenty i sól.
Wszystkie te właściwości będą zapewnione jeżeli skład smaru zimowego będzie zawierał inhibitory i dodatki odporne na te zjawiska.

Problem tkwi w tym ,ze są one stosunkowo drogie co sprawia, że smar odporny nie będzie tani. Następne pytanie to kolor smaru, czy ma znaczenie z punktu widzenia funkcjonalności. Jeżeli chodzi o kolor to jest on wynikiem koloru oleju bazowego i dodatków w nim zawartych .
Ponieważ wiemy ,że smar zimowy do łańcucha rowerowego nie będzie tani i okres jego eksploatacji jest czasowy tylko niewielu producentów i sklepów posiada w swojej ofercie tak wysublimowany produkt.

smar zimowy

W Polsce produkcji takiego smaru podjęła się firma eLUBE i smar nosi nazwę Winter Lube eLUBE. Smar można kupić na stronie producenta lub w hurtowniach DELTA Sport i Tora Zajdel II

Odpowiadając na pytanie czy jadąc na północ Europy zastosować specjalny smar zimowy uważamy, ze mając na uwadze ochronę roweru przed nadmierna eksploatacją i pragnienie przekazania całej mocy kolarza napęd należy posmarować łańcuch rowerowy smarem który zapewnia efektywne smarowanie w czasie silnego mrozu, śniegu lub marznącego deszczu i tzw. brei śnieżnej.

Tagi: cykelkedjesmörjmedelförvintern, WinterfettfürdieFahrradkette, smar odporny na mokry śnieg,

Gdzie kupić smar zimowy do łańcucha rowerowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *